Servis za pranje i peglanje još jedan je važan segment Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) koji značajno doprinosi kvalitetu pružanja zdravstvenih usluga našim pacijentima. Redovno i dovoljno obezbjeđivanje čistog veša i ostalog programa olakšava rad medicinskim radnicima. Osim šefa Servisa, imaju stalno zaposlenu 21 radnicu i dvije šnajderice. Rukovodilac Servisa, Nebojša Rašović, kaže da je održavanje veša fizički naporan posao.
Radni dan u Servisu podrazumijeva pijem, klasifikaciju i pranje prljavog veša, potom sušenje opranog veša, peglanje, slaganje i konačno izdavanje čistog veša. Pod vešom se podrazumijeva sve što iz svih organizacionih jedinica KCCG bude dostavljeno za pranje, a tu su, pored posteljnog programa, još i jastuci, ćebad, zavjese, dječije igračke, krpe za čišćenje i sve vrste uniformi.
“Za kvalitetno pranje i peglanje, pravilno primljene i izdate posteljine i uniforme, higijenu i sl., zadužena je po jedan osoba “vođe” u obje smjene, i za svoj rad direktno odgovaraju meni. Rad u Servisu organizovan je svakodnevno tokom godine nezavisno od toga da li je praznik ili neki drugi neradni dan, u dvije smjene, u trajanju od 7 časova, osim nedjeljom kada imamo organizovan rad samo u prvoj smjeni. Nivo obrazovanja nije od presudnog značaja, međutim održavanje veša predstavlja fizički naporan posao”, ističe Rašović.
Servis svakodnevno ima veliku količinu veša za obradu, ponekad i do dvije tone. Da bi se sve to završilo, potreban je veliki napor svake radnice ponaosob, posebno jer rade sa zastarelom opremom. Kako Rašović kaže, već duže vrijeme rade sa brojem radnica manjim od predviđenog, a samim tim je i njihovo opterećenje u većem obimu.
“Problem je zastarjelost opreme, kao i veoma teški uslovi rada: visoka temperatura u prostorijama – naročito u ljetnjim mjesecima, velika vlažnost vazduha, negativan uticaj na zdravlje raznih hemijskih isparenja i prašina. Menadžment je prepoznao važnost ovog segmenta KCCG i planira rekonstrukciju i modernizaciju Servisa kako bi se obezbijedili bolji uslovi za rad zaposlenih, a samim tim i kvalitet ove vrste usluge”, kaže Rašović.
Uticaj pandemije Covid 19 nije zaobišao ni zaposlene u Servisu za pranje i peglanje, a kako on kaže, opterećujuće i stresno utiče na osoblje zbog konstantnog prisustva bojaznosti od potencijalne infekcije.
“U vrijeme pandemije količina tretiranog veša je nešto manja nego u uobičajenim okolnostima, ali je pritisak mnogo veći zbog svakodnevnog broja novozaraženih, letalnih ishoda, novih mjera, pravila i drugo”, pojašnjava je Rašović.
Njegova uloga kao rukovodioca Servisa za pranje i peglanje je uglavnom organizacionog karaktera.
“Važna je organizacija rasporeda osoblja, odnosno, potrebno je omogućiti svim zaposlenim da blagovremeno koriste godišnje odmore. Dodatno, vode se sve potrebne evidencije, obračuni, blagovremeno poručivanje i nabavljanje potrebnog materijala za rad i rezervne opremu, kao i redovna saradnja sa Tehničkom službom u cilju rješavanja pitanja koja su u njihovoj nadležnosti. Takođe se bavim popravkom i održavanjem uredjaja i opreme”, zaključuje Rašović.
Usljed opravdanog odsustva zaposlenih, njemu nije strano da priskoči u pomoć u redovnim poslovima pranja i peglanja, što predstavlja pravu sliku posvećenosti i odgovornosti zaposlenih KCCG nezavisno od pozicije koju pokrivaju.