Ujedinimo se kako bismo prekinuli nasilje nad ženama!
Prema podacima Ujedinjenih nacija, jedna od tri žene doživi nasilje tokom svog života i to od člana porodice ili partnera. Djevojčice su u posebnom riziku od nasilja—jedna od četiri adolescentkinje je zlostavljana od strane partnera. Dodatno, Ujedinjene nacije su 2023. izvijestile o zapanjujućem porastu rodnog nasilja od 50% u odnosu na prethodnu godinu. Za hiljade žena, ovaj nemilosrdni ciklus rodno zasnovanog nasilja završio se jednim konačnim i brutalnim činom — femicidom, odnosno njihovim ubistvom od strane partnera ili članova porodice. Istraživanja pokazuju da je na ovaj način, tokom 2023. godine, svakih 10 minuta jedna žena u svijetu izgubila život, a kako navode međunarodne organizacije koje se bave ovim problemom, ubistva žena su globalno u porastu.
Femicid, kao namjerno ubistvo žene ili djevojke zbog njenog roda, je univerzalni problem i najbrutalnija, najvidljivija i najekstremnija manifestacija rodno zasnovanog nasilja koji trpe žene i djevojčice. Femicid nije zločin iz strasti, femicid je zločin iz moći, koji počiva na patrijarhatu, stereotipnim rodnim ulogama, diskriminacijom prema ženama i djevojčicama, nejednakim odnosima moći između žena i muškaraca i društvenim normama koje idu na štetu žena.
Žene nisu bezbjedne ni u svojim domovima, ni van njih. Javne ličnosti, uključujući političarke, braniteljke ljudskih prava i novinarke, često su na meti nasilja kako onlajn tako i oflajn, a neke od prijetnji koje dobijaju vode do smrtnih ishoda i namjernih ubistava.
16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, koje obilježavamo od 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. decembra, Dana ljudskih prava, predstavljaju centralnu međunarodnu kampanju koja poziva na okončanje nasilja nad ženama i djevojčicama.
Nasilje nad ženama, iako je pervazivno, i predstavlja jedno od najprevalentnijih i najperzistentnijih kršenja ljudskih prava u svijetu, je, međutim, i preventabilno. Fokusom na primarnu prevenciju kroz transformaciju štetnih društvenih normi i angažovanje cjelokupne zajednice i društva u promociji nulte tolerancije na nasilje, ali i ulaganje u kvalitetnije reagovanje na prijavljene slučajeve nasilja možemo poboljšati ishode za sve.
Nasilje nad ženama i femicid nisu problemi žena, već su crna tačka svakog, pa i našeg društva, a predstavljaju i važno javnozdravstveno pitanje, kao i pitanje rodne ravnopravnosti i ljudskih prava svih građana. Rodno zasnovano nasilje moralo bi konačno da postane i globalni i lokalni prioritet, kako bi se konačno prekinuo začarani krug nasilja nad ženama i djevojčicama.