Sto za brahiterapiju od danas je ponovo u funkciji, tako da se proces zračenja može bez ikakvih problema obavljati u Klinici za onkologiju i radioterapiju Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), kazao je direktor dr Jevto Eraković.
Direktor KCCG dr Eraković sa saradnicima na konferenciji za novinare
On je to saopštio na današnjoj press konferenciji KCCG-a povodom sprovođenja radioterapije u Klinici za onkologiju i radioterapiju.
Dr Eraković je rekao da je u protekloj godini u Centar za radioterapiju uloženo preko 4,8 miliona eura.
Dr Eraković je kazao da se prosječno u Centru za radioterapiju zrači oko 160 pacijenata i da ima preko 1.500 zračenja.
„Zbog kvara stola za brahioterapiju, deset pacijentkinja je upućeno na zračenje u Centar za radioterapiju u Banjaluku. To je privatni regionalni centar, jedan od najsupješnijih u regionu. Te pacijentkinje su uspješno obavile tretmane“, istakao je dr Eraković.
On smatra da je jako važno što, kada se pokvario sto za brahiterapiju, nije došlo do zastoja u liječenj pacijentkinja.
Direktor KCCG-a dr Jevto Eraković
„Zahvaljujući naporima naših doktora i dobroj komunikaciji sa kolegama iz regiona uspostavljena je saradnja sa privatnim centrom, koji je na najkvalitetniji način mogao da uradi zračenje. Drugi centri nisu dolazili u obzir zbog toga što su u njima liste čekanja ogromne. Dakle, za ovih deset pacijentkinja se uradilo ono što je bilo najneophodnije i najvažnije u njihovom liječenju“, rekao je dr Eraković.
On je saopštio da je otklonjen kvar i da je sto za brahiterapiju od danas u punoj funkciji.
„U petak su nam stigli rezervni dijelovi, tako da od danas pacijentkinje mogu da koriste taj sto u Klinici za onkologiju i radioterapiju. Razmišljamo i o nabavci novog stola, ali u svakom slučaju proces brahiterapije može bez ikakvih problema da se obavlja u Klinici za onkologiju i radioterapiju“, poručio je dr Eraković.
On je, takođe, kazao da je nabavljen i treći linearni akcelartor i da je u toku građevinska priprema prostora u kom će on biti instaliran.
Načelnica Centra za radioterapiju dr Gordana Ristić Bašović, rekla je da se više od trećine pacijenata trenutno zrači savremenim tehnikama zračanja.
„Prisustvom na Evropskom kongresu radijacionih onkologa u Milanu u maju ove godine, bila sam ponosna kada sam vidjela listu centara u svijetu koji raspolažu sa ove dvije vrste linearnih akceleratora, sa kojima trenutno raspolaže Crna Gora. U regionu smo mi jedini, a u ostatku Evrope to su Belgija, Italija, Švajcarska i Grčka“, navela je dr Bašović.
Ona je istakla da u Crnoj Gori pacijenti ne čekaju na početak zračne terapije.
„Mi smo jedini centar u regionu, uz ovaj privatni u Banjaluci, koji nema listu čekanja. Od 2010. godine se brahiterapija u kontinuitetu sprovodi u Klinici za onkologiju i radioterapiju. Naša pacijentkinje smo uputili u renomirani centar, a ovdje je urađeno sve da one nastve zračenje kod nas. Napravili smo program za ovu sedmicu i nastavljamo sa radom“, rekla je dr Bašović.
Direktor Klinike za onkologiju prof. dr Vladimir Todorović, pojasnio je da su potrebne decenije da bi se organizovala Klinika za onkologiju, i „mislim da mi idemo u odličnom pravcu“.
„Ali ponekad se dešavaju tehničke poteškoće, koje postoje svugdje u svijetu. Ono što je malo lakše kod bogatijih zemalja je to što oni imaju više opreme, dok je kod nas to malo sporno. Ali dobijanjem ovog trećeg linearnog akceleratora doći ćemo u evropske standarde. Sad već nemamo čekanja. A tada ćemo da radimo na još bržem i boljem nivou“, kazao je prof. dr Todorović.
On je istakao da se na Klinici za onkologijui radioterapiju liječe funkcioneri, roditelji ljekara, profesori Medicinskog fakulteta.
„Znači da postoji povjerenje u to što radimo. To povjerenje ponekad može da se poljulja određenim neadekvatnim komentarima. Tako da mi želimo sve da unapređujemo i bićemo sigurno najbolja onkologija u regionu, samo nam za to treba vremena“, poručio je prof. dr Todorović.