Svjetska zdravstvena organizacija od 2007. godine obilježava 3. mart kao međunarodni Dan brige o sluhu, s obzirom da je gubitak sluha globalni problem i da ugrožava stotine miliona ljudi u svijetu. Zanimljivo je da je datum odabran prema brojevima kojima se piše: 3.3, koji mogu da simbolišu i par ušiju.
I ove godine se Klinički centar Crne Gore uključuje u obilježavanje međunarodnog Dana brige o sluhu. U utorak 3. 3. 2020. godine, od 14-18 h, biće organizovan Dan otvorenih vrata i obavljaće se pregledi bez zakazivanja od strane izabranog doktora i bez uputa.
Zainteresovani građani koji žele da provjere sluh i budu pregledani navedenog dana, treba da zakažu termin pozivanjem ambulante za ORL u Kliničkom centru Crne Gore na broj 020 412 325. Pozivi u ambulanti će biti otvoreni 3.3.2020. godine od 10-11h. Broj građana koji mugu biti pregledani na ovaj način je ograničen na 15.
Ovaj dan je posvećen podizanju svijesti i potsticanju brige o uhu i sluhu. Već u šestom mjesecu trudnoće završava se razvoj uha tako da dijete pamti pjesme i priče još iz trećeg tromjesječja trudnoće. Međutim, u toku života se ne poklanja dovoljna pažnja očuvanju sluha pa se obilježavanjem ovog dana želi skrenuti pažnja na gubitke sluha uzrokovane bukom, posebno korištenjem slušalica i pametnih telefona, ali i na izloženost glasnoj muzici na zabavama i noćnim klubovima, kao i na izloženost buci na radnom mjestu. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, osobe s oštećenim sluhom čine više od 10 % svjetske populacije. Ozbiljno oštećenje sluha u svijetu je prisutno kod 32 miliona djece. Otkrivanje poremećaja sluha u ranom djetinjstvu je izuzetno važno zbog budućeg razvoja govora i jezika, petoro djece od 1000 rođeno je gluvo ili s oštećenjem sluha. Kod trećine osoba iznad 65 godine života sluh je oštećen. Ukoliko je već došlo do oštećenja sluha, pravilno postavljena pomagala za sluh poboljšavaju komunikaciju najmanje 90% osoba.