KCCG obilježio Svjetski dan borbe protiv raka

Povodom Svjetskog dana borbe protiv raka, ljekari, psiholozi i medicinske sestre-tehničari Klinike za onkologiju i radioterapiju su u Poliklinici Kliničkog centra Crne Gore prigodnim zdravstveno-promotivnim aktivnostima edukovali građane o prevenciji i liječenju malignih oboljenja. Oni su promovisali zdrave stilove života i ukazivali zainteresovanim građanima na faktore rizika koji se mogu prevenirati kao i na skrining programe.

KCCG obilježio Svjetski dan borbe protiv raka

„U Crnoj Gori godišnje bude oko 2.400 novootkrivenih pacijenata od kancera, a prema projekcijama GLOBOCAN-a, u naredne dvije decenije i kod nas i na svjetskom nivou očekujemo povećanje broja novootkrivenih pacijenata za 70 odsto. To nas obavezuje da radimo na preventivnim pregledima jer nam podaci ukazuju na to da se 30 odsto smrtnosti može smanjiti ukoliko utičemo na faktore rizika, ako radimo na primarnoj odnosno sekundarnoj prevenciji“, upozorila je onkolog dr Sanja Lekić.

„Primarna prevencija podrazumijeva uticaj na faktore rizika, odnosno promovisanje zdravih stilova života, zdrave ishrane, odvikavanje od pušenja, zonu bez duvanskog dima i fizičku aktivnost koja utiče i na smanjenje gojaznosti osoba u Crnoj Gori“, rekla je dr Lekić.

Dr Lekić je skrenula pažnju da stanovnici Crne Gore ne vode dovoljno računa o svom zdravlju kada nemaju zdravstvenih tegoba i osjećaju se dobro.

„Kada imaju simptome oni se veoma brzo javljaju ljekarima, ali ono na čemu treba da poradimo jeste činjenica da populacija treba da odlazi kod ljekara onda kada se osjeća dobro, kada je zdrava, kad nema simptome, jer kada se pojave simptomi kada govorimo o malignim bolestima najčešće govorimo o odmakloj bolesti“, kazala je dr Lekić.

Dr Sanja Lekić, onkolog

Ona je apelovala na građane da obavljaju redovne ljekarske preglede, kontrole nalaza, naročito posjete izabranom doktoru koji je, kako je kazala, „prvi na udaru što se tiče prevencije“.

Ona je naglasila da je u borbi protiv raka veoma važna i sekundarna prevencija koja podrazumijeva da se maligne bolesti na vrijeme otkrivaju kod pacijenta koji su u riziku, a to podrazumijeva odlazak kod ljekara na opšti pregled jednom godišnje. Dr Lekić je istakla, takođe, da su maligne bolesti izlječive ukoliko se otkriju u prvom, drugom i trećem stadijumu, te da je cilj da se bolest otkrije u ranim stadijumima.

„Kod ženske populacije u Crnoj Gori najzastupljeniji je karcinom dojke, grlića materice i pluća, dok je kod muškaraca najčešći karcinom pluća, debelog crijeva i prostate. Kod mlađih muškaraca možemo govoritri o učestalosti karcinoma testisa, dok su kod mlađih žena sve češći karcinomi dojke i grlića materice“, rekla je dr Lakić podsjećajući takođe, na nacionalne skrinig programe za karciom dojke, grlića materice i debelog crijeva, apelujući na građane da se uredno odazivaju pozivu svog izabranog ljekara i redovno obavljaju preglede.

“Ono što je važno napomenuti, benefite od skrining programa očekujemo u budućnosti. Skrining programi ne daju rješenje sad i odmah. To je zaloga za budućnost. Probiranjem iz opšte populacije zdravih žena mi zapravo u budućnosti planiramo da smanjimo procenat pacijentkinja oboljelih od karcionma grlića materice u većim stadijumima bolesti, pojasnila je dr Lekić

Svjetski dan borbe protiv raka

Ona je kazala da se bilježi 50 odsto više pregleda, ne samo zbog većeg broja novootkrivenih pacijenata, već činjenice da se zahvaljujući novim terapijskim efektima život pacijenata koji boluju od karcinoma značajno produžio.

„U ovom trenutku Klinika za onkologiju i radioterapiju svim pacijentima izlazi u susret. U budućnosti očekivaćemo veći priliv pacijenata tako da ćemo morati biti spremni i da na to odgovorimo, sa kadrom i ljekovima“, rekla je dr Lekić.

Liječenje onkoloških pacijenata u Klinici za onkologiju i radioterapiju KCCG sprovodi se multidisciplinarno po najsavremenijim standardima uz učešće i ljekara drugih specijalsnosti (hirurzi, urolozi, ORL specijalisti, radiolozi, ginekolozi, patolozi, …). Klinika raspolaže sa tri najsavremenijia aparata za spoljašnje zračenje, jednim aparatom za unutrašnje zračenje, te dvije gama kamere sa širokom paletom ljekova za različite lokalizacije te ciljanim biološkim ljekovima zavisno od biologije tumora, kao i imuno terapijom kao najsavremenijim vidom liječenja određenih tipova maligne bolesti. Liječenje sprovodi veoma kvalifikovani stručni kadar, gdje su pored onkologa, radioterapeuta, fizičara i medicinskih sestara-tehničara uključeni i psiholozi.

Podijeli objavu

Kontaktirajte nas

Uvijek smo Vam na raspolaganju

Scroll to Top