Centar za medicinsku genetiku i imunologiju obilježio Međunarodni dan osoba sa Daunovim sindromom

Danas se obilježava Međunarodni dan posvećen osobama sa Daunovim sindromom sa sloganom „Leave no one behind!“. Osobe sa Daunovim sindromom bi, ne samo danas, nego svakog dana i u svakoj sredini morale biti u potpunosti aktivno integrisane u sve životne procese i stukture društva, uz senzitivno i znalačko prilagođavanje svakom djetetu ponaosob. Nadajmo se da će evolutivna zrelost savremenog društva obezbijediti ostvarivanja jednakih prava i mogućnosti osobama sa Daunovim sindromom, pružajući jednake šanse za sve.

Medjunarodni dan osoba sa Daunovim sindromom obilježen je u Centru za medicinsku genetiku i imunologiju KCG  objavljivanjem  fotografije  tima Centra sa raznobojnim čarapama i sa porukom: “Danas i svakog drugog dana u godini  ovdje smo za sve osobe sa Daunovim sindromom – Niko da ne ostane u pozadini!”

 

Dijagnostika hromozomskih bolesti u Crnoj Gori sprovodi se od 2000. godine u Centru za medicinsku genetiku (CMGI) KC CG. Pristup Dijagnostici hromozomskih aberacija usmjeren je u dva pravca: na dijagnostiku osoba  koje su rođene sa sumnjom na hromozomski poremeđaj i na prenatalnu dijagnostiku kod trudnica sa povišenim rizikom za nastanak fetalnih hromozomskih aberacija (HA) i kod oko 350 osoba  sa sumnjom na hromozomske aberacije.

 

U kategoriji živorođenih novorođenčadi broj oboljelih od HA u direktnoj je zavisnosti od broja prenatalno otkrivenih HA, odnosno u obrnutoj je proporciji sa prenatalno otkrivenim HA. Što je veći broj prenatalno otkrivenih HA i konsekutivno prekinutih trudnoća, to je broj oboljenih od HA manji međuj živorođenim.

 

U Crnoj Gori je nakon uvođenja  dijagnostike HA  omogućen monitoring pojave ovih bolesti u CG, a uvođenjem prenatalne dijagnostike od 2002. godine dolazi do značajnog  opadanja  HA među živorođenim, odnosno do smanjenja incidence i prevalence HA među živorođenim pacijentima.

 

Početkom 21 vijeka (period 2000 – 2002. godina) godišnje se rađalo i dijagnostikovalo oko 22 djece sa hromozomskim bolestima, među kojima su predominantno bile hromozomske aneuploidije (86%), najčešće trizomija 21 (Daunov sindrom) i to većinom djeca majki životne dobi preko 35 godina. U istom periodu bio je zanemarljiv broj trudnica koje su do 2002. godine upućivane van Crne Gore na prenatalnu dijagnostiku, a u Crnoj Gori nije postojala prenatalna dijagnostika.

 

Sada se (period 2016 – 2018. godina) godišnje rađa i dijagnostikuje u prosjeku 7 novorođenčadi sa HA, sa značajno manjom zastupljenošću aneuploidija koje su  zavisne od životne dobi majke. U istom periodu prenatalno se otkriva i prevenira rađanje 12 – 15 fetusa sa HA, uglavnom hromozomskih aneuploidija, a najčešće Daunovog sindroma kod majki životne dobi iznad 35 godina.

 

Na ovaj način je incidenca svih HA, a posebno Daunovog sindroma kod novorođenčadi u Crnoj Gori značajno smanjena za poslednjih 20 godina (sa 1:564  u 2000-tim na 1:1333 zivorođenih sada). Očekivana incidenca Daunovog sindroma u svijetu kreće se  od 1:600 do 1:1000 živorođenih, zavisno od razvijenosti prenatalne dijagnostike HA, što Crnu Goru sa incidencom od peko 1:1300 novorođenčadi u poslednje tri godine, svrstava među zemlje sa veoma razvijenom prenatalnom prevencinjm hromozomskih aberacija. U prethodnih 5 godina u Crnoj Gori je rođeno 44 djece sa HA, od kojih 30 sa Daunovim sindromom, a istovremeno kroz prenatalnu dijagnostiku prevenirano rađanje 72 djece sa HA, među kojima je bilo 40 sa Daunovim sindromom.

Prof. dr Olivera Miljanović, spec. pedijatrije, subspec. kliničke genetike

 

Podijeli objavu

Kontaktirajte nas

Uvijek smo Vam na raspolaganju

Scroll to Top